Kraj Słowenia

Stolica: Lublana
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: słoweński
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 20 273 km²
Ludność: 2 061,9 tys.

Alpy Słoweńskie

Ljubljana

Pohorje - Savinjska

Kraina starych miast, średniowiecznych zamków i malowniczych szlaków wina.

Informacje ogólne

Turystyczny region Słowenii o nazwie Pohorje-Savinjska zajmuje północno-wschodnią część kraju i skrywa w sobie kilka ciekawostek związanych głównie z historią. Pod względem administracyjnym jest to największy obszar Słowenii słynący z rolnictwa i produkcji wina. Znajduje się tam kilka urokliwych miast takich jak Ptuj, Celje i Maribor, a słynna dolina Logarska uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całych Alpach. Przepiękne są wzgórza regionu Kozjansko, natomiast pasmo górskie Pohorje oferuje rozmaite możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Znane jest także uzdrowisko Rogaska Slatina, gdzie można wypocząć i podreperować zdrowie. Region zachował też odrębność kulturową w muzyce i folklorze, tym bardziej że w tym miejscu od wieków krzyżowały się wpływy germańskie, węgierskie, słowiańskie i żydowskie. Z wyprawy do tego regionu powinni być zadowoleni turyści, którzy interesują się wykopaliskami, sztuką ludową, etnografią i zabytkami architektury. Ponadto w uzdrowiskach może odpocząć każdy, więc Pohorje-Savinjska jest idealnym miejscem na połączenie relaksu ze zwiedzaniem miast i uprawianiem turystyki krajoznawczej.

Pod względem geograficznym na region Pohorje-Savinjska składają się takie krainy jak Strajerska (dawna Styria) i Koroska, czyli Karyntia – kraina lasów i górskich łąk zamknięta od południowego wschodu masywem Pohorje. Jest to pasmo górskie w północnej Słowenii będące najbardziej wysuniętą na wschód częścią Południowych Alp Wapiennych. Łańcuch górski jak na Alpy jest w tej części Europy dość niski. Najwyższym szczytem osiągającym wysokość 1543 m n.p.m jest jest Crni Vrh.

Stolicą regionu jest Maribor położony malowniczo nad rzeką Drawa. Jest to jednocześnie drugie co do wielkości miasto kraju oraz ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Maribor jest bardzo słonecznym miastem, którego aura sprzyja zwiedzaniu nowoczesnej zabudowy ze szczyptą zabytków. Miasto bowiem rozwinęło się już w XII wieku za sprawą rzeki Drawy i dogodnego miejsca obronnego. Szybko wybudowano port rzeczny, a ważny dla Półwyspu Bałkańskiego szlak handlowy sprawił, że na miejscowym targowisku można było kupić wszystkie niezbędne produkty. W 1254 r. średniowieczny gród otrzymał prawa miejskie, wzmocnił obronność murami miejskimi chroniącymi przed atakami Węgrów i Turków. Okres dynamicznego rozwoju przypadł na czas panowania Habsburgów, natomiast po rozpadzie Austro-Węgier, Maribor trafił do nowo powstałego Królestwa SHS, goniąc po II wojnie światowej rozwijającą się Lublanę. Długa historia to także liczne pamiątki w postaci zabytków i starego miasta rozciągającego się nad Drawą. Zwiedzanie najlepiej zacząć od placu Grajski trg z figurą św. Floriana. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest zamek miejski zbudowany na polecenie cesarza Fryderyka  III w XV stuleciu, aczkolwiek prezentujący obecnie efekt XVIII-wiecznej przebudowy. W zamkowych murach mieści się muzeum regionalne obrazujące dzieje miasta oraz prezentujące bogaty dorobek kulturowy Słowenii. Ścieżka spacerowa prowadzi przez Trg svobode z pomnikiem poświęconym bohaterom II wojny światowej, a następnie zagląda do słynnych piwnic winnych należących do najstarszych w Europie. Do najważniejszych zabytków w mieście należy katedra św. Jana Chrzciciela będąca jednocześnie ważnym symbolem miasta, kościół Franciszkanów i synagoga pełniąca obecnie funkcje kulturalne. Warto zajrzeć na Glavni trg z zabytkowymi kamienicami, zrobić zdjęcie słupowi maryjnemu stojącemu przed wyniosłym ratuszem i powędrować do dzielnicy Lent pełnej zaułków tworzących niecodzienny klimat miasta. Ciekawym miejscem jest także park miejski założony pod koniec XIX wieku, gdzie wieczorami spotykają się mieszkańcy i organizowane są lokalne imprezy. Jeśli ktoś ma więcej sił na spacer, powinien udać się na wzniesienie Piramida, z którego najlepiej widać panoramę miasta oraz ciągnącego się w oddali masywu Pohorje. Po intensywnym zwiedzaniu najlepiej udać się do Fontana Terme Maribor – kompleksu basenów na przyjemnej wyspie wkomponowanej w rzekę Drawa.

Kuchnia

Kuchnia w Słowenii to spore wyzwanie dla podróżników, ponieważ ze względu na płożenie ten piękny kraj łączy w sobie kulinarne zapożyczenia z państw ościennych. Zamawiając dania w restauracji można zetknąć się w wpływami włoskimi, austriackimi i bałkańskimi. Szczególnie w górskich regionach potrawy są nieco zmienione, dzięki czemu zyskują lokalnego charakteru. Chociaż na talerzu wyląduje danie przypominające włoską polentę, do czynienia ma się z ajdovi zganci zrobionym nie z mąki kukurydzianej, ale gryczanej podanej ze skwarkami. Nie sposób też przejść obojętnie obok klusek ziemniaczanych gnocchi i pierożków zlikrofi. Austriacki wpływy można poznać próbując małe suszone kiełbaski kranjske klobase bądź też biały ser skuta, strudel zavitek czy też sznycel wiedeński dunajski zrazek. Z kolei węgierski smak wyczuwalny jest w gulaszu, słodkich naleśnikach palacinke i paprykarzu. Nie brakuje jednak tradycyjnych słoweńskich smaków opartych na jęczmieniu, kukurydzy i mięsie, gdzie charakterystyczny jest cętkowany chleb pisan ktuh wypiekany z gryki, pszenicy lub kukurydzy. Nieodłącznym składnikiem potraw są popularne w Słowenii grzyby, głównie prawdziwki i kurki. Regionalnym specjałem jest Kremna rezina, czyli ogromne ciastko przypominające kremówkę.

Obiad składa się najczęściej z zupy lub rosołu z makaronem bądź kluskami oraz drugiego dania, na które Słoweńcy serwują mięso wieprzowe, cielęce lub wołowe. Tradycyjny obiad najlepiej smakuje w gospodzie gostlina oraz restauracjach serwujących domową kuchnię domaca kuhinja. Liczyć tam można na treściwe danie jota, które podawane jest w specjalnym garnku pełnym kapusty, fasoli, słoniny, ziemniaków i kaszy doprawionej czosnkiem.

kranjska pojedina – żeberka z kapustą
prekmurska gibanica – wielowarstwowe ciasto
frika – smażone ziemniaki z jajkiem i serem
matevz z suhim mesom – ziemniaki tłuczone z fasolą i wędzonym mięsem
kraski prsut – szynka pochodząca z Krasu podawana z oliwkami i domowym serem

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Coś dla siebie znajdą także wegetarianie, bowiem dla nich lokalni kucharze przygotują panierowany ser ocvri sit i grzybowe risotto – gobova rizota. W karczmach można trafić na klasyczne burki, czyli rodzaj ciasta nadziewanego serem, jabłkami lub mięsem, a także zawijaniec drożdżowy z orzechami i rodzynkami – potica. Na deser warto zainteresować się gibanicą, czyli płatkami ciasta francuskiego nadziewanymi orzechami włoskimi, makiem, serem i rodzynkami.

Z pobytu w Słowenii zadowoleni z pewnością będą amatorzy dobrych win. Szczególnie w gospodach można degustować wina zrobionego przez samego właściciela – domace vino. Z racji tego, że w wielu miejscach popularne są uprawy winorośli, a tradycję winobrania zapoczątkowali Rzymianie, warto zapamiętać nazwy gatunkowe: zelo suho – bardzo wytrawne, suho – wytrawne, polsuho – półwytrawne, polsladko – półsłodkie i sladko – słodkie. Charakterystyczny smak ma produkowane na terenie Krasu wino teran, a za wyborne uchodzą trunki z regionu Haloze, Jeruzalem rozciągającego się pomiędzy Ormozem i Ljutomerem oraz z doliny Vipavy. Najlepsze wina przechowywane są w winotekach, więc jeśli ktoś chce trafić do najbardziej znanej, powinien odwiedzić najbardziej znaną Vinoteke Bradesko w Lubljanie oraz najstarszą winiarnię w Mariborze. Dużą popularnością wśród turystów ciszą się wycieczki szlakami winnymi, zwanymi vinske ceste. Do najpopularniejszych piw natomiast należą Roler, Union, Zlatorog oraz Gambrinus. Na miłośników mocnych trunków czekają z kolei wódki destylowane z jabłek, śliwek i wiśni, szczególnie Pleterska Hruska pochodząca z klasztoru Pleterje. Wybredni konsumenci powinni rozejrzeć się za gruszkówką viljamovka, którą najlepiej kupić w Pleterju.

Obyczaje

Słoweńcy są nielicznym narodem, który chętnie podkreśla swoją tożsamość uplasowaną pomiędzy mentalnością Austriaków i charakterem południowych Słowian. Ich dumą jest kwitnący przemysł i osiągnięcia sportowe, a znakiem rozpoznawczym porządek i dyscyplina. Mieszkańcy Słowenii żyją swoim własnym tempem, w czym przypominają nieco Chorwatów i Włochów. Ten mały kraj z wielką duszą charakteryzuje się zamiłowaniem do zabawy i humoru, co z dumą pokazuje cudzoziemcom. Szczególnie ważne są tradycje związane z górami i tam właśnie zachowała się pierwotna kultura pasterska. W Słowenii przez cały rok odbywają się różne festiwale i święta, dlatego wybierając się do tego kraju, warto zainteresować się kalendarzem imprez. W większości miast organizowane są cykliczne imprezy związane z patronami lub sławnymi osobistościami. Najbardziej znane są Festiwal Letni w Lublanie oraz Bledzie, a także wrześniowy „Krowi bal” w Bohinj. Większość mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego, a do mniejszości narodowych należą Węgrzy, Włosi, Serbowie, Chorwaci i Bośniacy. Językiem urzędowym jest słoweński, niemniej większość mieszkańców posługuje się angielskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W restauracjach zwyczajowo zostawia się niewielkie napiwki lub zaokrągla rachunek do pełnej sumy. W czasie zwiedzania świątyń warto zadbać o nakrycie ramion i unikać korzystania z telefonu komórkowego. Ogólnie Słowenia jest typowym zachodnioeuropejskim krajem, w którym zwyczaje nie powinny nikogo zaskoczyć.

Aktywny wypoczynek

W regionie Pohorje-Savinjska można uprawiać narciarstwo, lotniarstwo, jazdę konną, turystykę rowerową i wędrówki piesze. Wolny czas połączony z aktywnością można także spędzić na terenie kompleksu termalnego Fontana Terme Maribor.

Wycieczki Fakultatywne

Okolica Mariboru – na południowy zachód od miasta rozciąga się niezwykle malownicza okolica, która wraz z masywem Pohorje tworzy doskonały cel krótszych i dłuższych wycieczek. Same góry oferują możliwość uprawiania kolarstwa górskiego mtb i spacerowania bez ograniczeń, a na jeden ze szczytów (Bolfebk 1034 m n.p.m.) można wjechać kolejką gondolową. Najcenniejszym zabytkiem w tej okolicy jest kościół św. Bolfenka, wnętrza którego stanowią obecnie Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego. Można tam zobaczyć minerały i zioła oraz poznać historię narciarstwa słoweńskiego.

Rogaska Slatina – jedno z najbardziej znanych uzdrowisk słoweńskich od wielu lat zachęca do korzystania z wód mineralnych i świeżego powietrza. Na miejscu można skorzystać z kilku pijalni wody zdrojowej oraz centrum spa oferującego wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Ponadto w okolicy warto odwiedzić działającą nieopodal miasteczka hutę szkła specjalizującą się w produkcji kryształów oraz zamek Strmol z niewielkim skansenem gromadzącym regionalne zabytki architektury ludowej.

Celje – niezwykła historia trzeciego co do wielkości miasta Słowenii widoczna jest na każdym kroku i sięga czasów rzymskich. Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć cały dzień. Z czasów rzymskiej prowincji Noricum pozostało niewiele, ale niektóre artefakty można obejrzeć z muzeach. Od IV do VIII wieku Celje było siedzibą wczesnochrześcijańskiego biskupstwa, a później enklawą możnych hrabiów spokrewnionych z Piastami i Jagiellonami. Miejscowość rozwijała się w czasach Habsburgów oraz zyskała na randze po rozbudowaniu kolei w 1846 roku. Spacer warto rozpocząć od placu Glavni trg otoczonego ładnymi kamieniczkami oraz brukowanego rynku, nad którym góruje neogotycka wieża kościoła św. Daniela. Popularnym miejscem do zrobienia zdjęcia jest kolumna maryjna, widoczna też z ogródków pobliskich kawiarni. Spacerowy szlak prowadzi pod Wieżę Wodną wzniesioną z rzymskich elementów oraz pod najpiękniejszy w mieście pałac hrabiowski o nazwie Stara Grofija. Znajduje się tam muzeum regionalne eksponujące zbiory archeologiczne, numizmatyczne i etnograficzne, a wśród nich ekshumowaną czaszkę księcia Urlyka II ze śladami cięcia toporem. Kolejnym cennym zabytkiem jest Dolny Zamek (Spodnji Grad) będący w średniowieczu rezydencją książąt cylejskich, a także siedziba władz miejskich – Narodni Dom. Warto zajrzeć do Muzeum Historii Najnowszej oraz udać się w kierunku klasztoru Kapucynów, gdzie po drodze można natrafić na pozostałości świątyni Herkulesa z II w. Zwieńczeniem wizyty w Celje jest Stary Zamek z przepięknym widokiem na okolicę. Pierwotną budowlę wzniesiono w tym miejscu w XIII wieku, niemniej z biegiem lat ulegała licznym przebudowom. Zwiedzić można basztę zwaną Wieżą Fryderyka, Wieżę Pelikana, odrestaurowane wnętrza oraz zamkowe mury z widokiem na miasto.

Okolice Celje – serce słoweńskiej Styrii obfituje w mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia. W okolicy Celje znajduje się najlepiej zachowany zabytek w Słowenii – rzymska nekropolia w miejscowości Sempeter udostępniona zwiedzającym w specjalnym lapidarium. Na północ od miasta można znaleźć jaskinię zwaną Piekło i znaną z najwyższego podziemnego wodospadu w Słowenii. W miejscowości Velenje znajduje się ciekawy zamek z XIII wieku, muzeum regionalne oraz muzeum górnicze. Natomiast każdy szanujący się piwosz powinien odwiedzić Lasko znane nie tylko z zamku Tabor i kompleksu termalnego, ale także ze słynnej piwiarni i browaru udostępnionego zwiedzającym. Interesującą miejscowością jest także Brestanica z zamkiem Rajhenburg oraz szlakiem winnym prowadzącym w kierunku bogatego w winnice regionu Bizeljsk.

Dolina Górnej Savinji – w poszukiwaniu alpejskich pejzaży, interesujących zabytków i słoweńskiej tradycji warto udać się w kierunku przepięknej doliny rzeki Savinja, gdzie najlepsza bazą wypadową jest Celje. Trasa wycieczki powinna przebiegać przez miejscowość Nazarje z twierdzą Vrbovec i potężną bryłą klasztoru Franciszkanów oraz Gornji Grad z największym kościołem Słowenii – katedrą św. Mohorja i Fortunata. Bogata w różnego rodzaju formy skalne jest Jaskinia Śnieżna, natomiast słoweńską tożsamość można poznawać w Logarskiej Dolinie objętej terenem parku.

Slovenj Gradec – jedno z najciekawszych miast słoweńskiej Karyntii jest ważnym centrum kulturalnym i rekreacyjnym. Jego historia sięga czasów rzymskich, niemniej pierwsza oficjalna wzmianka pochodzi z 1091 roku. Z Gradcem związany jest wielki ród austriacki Windisch-Gratzów, który urzędował między innymi w miejskim zamku Rotenturn, gdzie obecnie odbywają się koncerty. Sercem miejscowości jest Glavni trg ozdobiony zabytkowymi kamieniczkami. W jednej z nich znajduje się Muzeum Regionalne Karyntii z ciekawym działem archeologicznym. Ponadto zwiedzić można kilka zabytkowych kościołów, a jeśli ktoś lubi aktywnie spędzać wolny czas, powinien wybrać się na pobliski masyw Ursljej gory.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Słowenii?
Do Słowenii można jechać praktycznie o każdej porze roku, niemniej najdogodniejszy okres jest między majem a wrześniem. W zachodniej części panuje klimat śródziemnomorski, gdzie lata są długie, a zimy łagodne. Warto pamiętać, że w rejonie nadmorskim wieje okresowo silny wiatr „burja”, który obniża odczuwalną temperaturę.

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną. Warto jednak przyjrzeć się sezonowym obniżkom i wyprzedażom, kiedy ceny towarów znacznie spadają i wielu turystów wybiera się do centrów handlowych specjalnie na zakupy.

Co warto kupić w Słowenii?

Z pewnością jedną z ciekawszych pamiątek mogą być wspaniałe wina i napoje wysokoprocentowe wytwarzane z różnych owoców. Popularnością wśród turystów cieszą się także miody, wosk pszczeli oraz gustowne naczynia takie jak szkło i kryształy z Rogaskiej Slatiny. W Słowenii nie brakuje ludowego rękodzieła, warto rozglądnąć się za koronkami z Idrii, drewnianym sprzętem domowym z Ribnicy, ceramiką z Prekmurja czy fajkami z Bohinja. Z kulinarnych przysmaków warto zainteresować się suszoną szynką „kraski prsut” oraz morską solą o niezwykłych walorach smakowych.

Jaki czas obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jakie są ograniczenia celne w Słowenii?

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa. Warto pamiętać, że kontrola celna może być prowadzona na terenie całego kraju.

Jak poruszać się po Słowenii?
Do Lublany można bez problemu dotrzeć samolotem, samochodem, pociągiem i autobusem, ponieważ w tym miejscu krzyżują się wszystkie najważniejsze szlaki Słowenii. W samym mieście z punktu widzenia turysty można poruszać się na pieszo, a komunikacja służy raczej do odwiedzenia odległych dzielnic. Nie obowiązują bilety papierowe, tylko karty, które można nabyć w kioskach, na pocztach i w biurach informacji turystycznej. Nie powinno być problemu ze złapaniem taksówki, natomiast doskonałym środkiem transportu jest rower chociażby ze względu na świetnie przygotowane ścieżki rowerowe.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Słowenii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, ale przed wyjazdem warto sprawdzić czy nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Słowenii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Słowenii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lublanie: https://lublana.msz.gov.pl/pl/

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowenii
Słowenia, Lublana, Bežigrad 10, 1000
Tel dyżurny: +386 41 750 508
Tel: +386 1 436 47 12
Fax: +386 1 436 25 21
Email: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.lublana.msz.gov.pl

Riwiera Słoweńska

Słowenia Pd. - Wsch.

Słowenia Środkowa

Słowenia Wschodnia

Słoweński Kras

Słowenia: Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras

Wybierz region Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras