Kraj Słowenia

Stolica: Lublana
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: słoweński
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 20 273 km²
Ludność: 2 061,9 tys.

Alpy Słoweńskie

Ljubljana

Pohorje - Savinjska

Riwiera Słoweńska

Słowenia Pd. - Wsch.

Sielskie krajobrazy pełne winnic, bogata kultura i kulinarne specjały.

Informacje ogólne

W Słowenii jest mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć pod względem krajobrazowym, historycznym, kulturowym i kulinarnym. Taki jest właśnie region Słowenii Południowo-Wschodniej obejmujący swoim zasięgiem historyczną Dolną Krainę, czyli dawny powiat ze starego podziału Austro-Węgier z lat 1846-1919. Choć wielu turystów odwiedza przeważnie inne regiony Słowenii, w tej części kraju znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia. Z racji tego, że jest to region historyczny, znajdują się tam wartościowe zabytki, na które składają się głównie klasztory, zamki i opactwa. Nie brakuje tam również możliwości relaksu i wypoczynku –  przyjemne chwile można chociażby spędzić w największym w Słowenii kąpielisku termalnym – Brezice. W skład Słowenii Południowo-Wschodniej wchodzi także ciekawa kraina Bela Krajina pełna słoweńskiego folkloru, której ozdobą jest miasteczko Crnomelj. Kraina położona w tej części Słowenii jest oazą dla turystów szukających spokoju, pięknej przyrody i miejsc idealnych na chwilę refleksji.

Stolicą regionu jest leżące w zakolu rzeki Krka Novo Mesto, które może zaimponować atrakcyjną starówką i ciekawymi zabytkami znajdującymi się w bliskim sąsiedztwie miasta. Dzieje pierwszej osady rozpoczynają się w 1365 roku i związane są z postacią arcyksięcia Rudolfa IV Habsburga, który nadał jej nazwę Dudolfswerth. Miasto rozwinęło się dzięki sąsiedztwu szlaku handlowego prowadzącego do Zagrzebia i zostało ufortyfikowane murami w celu odpierania najazdów tureckich. Uruchomienie linii kolejowej w XIX stuleciu przyspieszyło rozwój i ożywiło ruch turystyczny. Na zwiedzanie wystarczy kilka godzin, podczas których można zobaczyć wydłużony rynek z eklektycznym ratuszem i klasztor Franciszkanów wraz z zabudowaniami. Wizytówką Novego Mesta jest ulica Breg pełna niewielkich, kolorowych domków nadających miasteczku ciekawego klimatu. Zwiedzić można przykładowo Galerię Bozidara, zajrzeć do Domu Narodowego czy zapoznać się z dziejami miasta w Muzeum Regionalnym. Jak przystało na stolicę regionu, nie brakuje tam festiwali, z których najciekawsza jest Noc na Krce organizowana w maju i wrześniu. Również w okolicy nie brakuje kilku ciekawych miejsc. Na krótkiej wycieczce warto odwiedzić chociażby miasteczko Mirna z zabytkowym kościołem św. Jana Chrzciciela, kamiennym mostem i ruinami zamku, kasztel Skrljevo i świątynię pielgrzymkową w miejscowości Mokronog.

Kuchnia

Kuchnia w Słowenii to spore wyzwanie dla podróżników, ponieważ ze względu na płożenie ten piękny kraj łączy w sobie kulinarne zapożyczenia z państw ościennych. Zamawiając dania w restauracji można zetknąć się w wpływami włoskimi, austriackimi i bałkańskimi. Szczególnie w górskich regionach potrawy są nieco zmienione, dzięki czemu zyskują lokalnego charakteru. Chociaż na talerzu wyląduje danie przypominające włoską polentę, do czynienia ma się z ajdovi zganci zrobionym nie z mąki kukurydzianej, ale gryczanej podanej ze skwarkami. Nie sposób też przejść obojętnie obok klusek ziemniaczanych gnocchi i pierożków zlikrofi. Austriacki wpływy można poznać próbując małe suszone kiełbaski kranjske klobase bądź też biały ser skuta, strudel zavitek czy też sznycel wiedeński dunajski zrazek. Z kolei węgierski smak wyczuwalny jest w gulaszu, słodkich naleśnikach palacinke i paprykarzu. Nie brakuje jednak tradycyjnych słoweńskich smaków opartych na jęczmieniu, kukurydzy i mięsie, gdzie charakterystyczny jest cętkowany chleb pisan ktuh wypiekany z gryki, pszenicy lub kukurydzy. Nieodłącznym składnikiem potraw są popularne w Słowenii grzyby, głównie prawdziwki i kurki. Regionalnym specjałem jest Kremna rezina, czyli ogromne ciastko przypominające kremówkę.

Obiad składa się najczęściej z zupy lub rosołu z makaronem bądź kluskami oraz drugiego dania, na które Słoweńcy serwują mięso wieprzowe, cielęce lub wołowe. Tradycyjny obiad najlepiej smakuje w gospodzie gostlina oraz restauracjach serwujących domową kuchnię domaca kuhinja. Liczyć tam można na treściwe danie jota, które podawane jest w specjalnym garnku pełnym kapusty, fasoli, słoniny, ziemniaków i kaszy doprawionej czosnkiem.

kranjska pojedina – żeberka z kapustą
prekmurska gibanica – wielowarstwowe ciasto
frika – smażone ziemniaki z jajkiem i serem
matevz z suhim mesom – ziemniaki tłuczone z fasolą i wędzonym mięsem
kraski prsut – szynka pochodząca z Krasu podawana z oliwkami i domowym serem

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Coś dla siebie znajdą także wegetarianie, bowiem dla nich lokalni kucharze przygotują panierowany ser ocvri sit i grzybowe risotto – gobova rizota. W karczmach można trafić na klasyczne burki, czyli rodzaj ciasta nadziewanego serem, jabłkami lub mięsem, a także zawijaniec drożdżowy z orzechami i rodzynkami – potica. Na deser warto zainteresować się gibanicą, czyli płatkami ciasta francuskiego nadziewanymi orzechami włoskimi, makiem, serem i rodzynkami.

Z pobytu w Słowenii zadowoleni z pewnością będą amatorzy dobrych win. Szczególnie w gospodach można degustować wina zrobionego przez samego właściciela – domace vino. Z racji tego, że w wielu miejscach popularne są uprawy winorośli, a tradycję winobrania zapoczątkowali Rzymianie, warto zapamiętać nazwy gatunkowe: zelo suho – bardzo wytrawne, suho – wytrawne, polsuho – półwytrawne, polsladko – półsłodkie i sladko – słodkie. Charakterystyczny smak ma produkowane na terenie Krasu wino teran, a za wyborne uchodzą trunki z regionu Haloze, Jeruzalem rozciągającego się pomiędzy Ormozem i Ljutomerem oraz z doliny Vipavy. Najlepsze wina przechowywane są w winotekach, więc jeśli ktoś chce trafić do najbardziej znanej, powinien odwiedzić najbardziej znaną Vinoteke Bradesko w Lubljanie oraz najstarszą winiarnię w Mariborze. Dużą popularnością wśród turystów ciszą się wycieczki szlakami winnymi, zwanymi vinske ceste. Do najpopularniejszych piw natomiast należą Roler, Union, Zlatorog oraz Gambrinus. Na miłośników mocnych trunków czekają z kolei wódki destylowane z jabłek, śliwek i wiśni, szczególnie Pleterska Hruska pochodząca z klasztoru Pleterje. Wybredni konsumenci powinni rozejrzeć się za gruszkówką viljamovka, którą najlepiej kupić w Pleterju.

Obyczaje

Słoweńcy są nielicznym narodem, który chętnie podkreśla swoją tożsamość uplasowaną pomiędzy mentalnością Austriaków i charakterem południowych Słowian. Ich dumą jest kwitnący przemysł i osiągnięcia sportowe, a znakiem rozpoznawczym porządek i dyscyplina. Mieszkańcy Słowenii żyją swoim własnym tempem, w czym przypominają nieco Chorwatów i Włochów. Ten mały kraj z wielką duszą charakteryzuje się zamiłowaniem do zabawy i humoru, co z dumą pokazuje cudzoziemcom. Szczególnie ważne są tradycje związane z górami i tam właśnie zachowała się pierwotna kultura pasterska. W Słowenii przez cały rok odbywają się różne festiwale i święta, dlatego wybierając się do tego kraju, warto zainteresować się kalendarzem imprez. W większości miast organizowane są cykliczne imprezy związane z patronami lub sławnymi osobistościami. Najbardziej znane są Festiwal Letni w Lublanie oraz Bledzie, a także wrześniowy „Krowi bal” w Bohinj. Większość mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego, a do mniejszości narodowych należą Węgrzy, Włosi, Serbowie, Chorwaci i Bośniacy. Językiem urzędowym jest słoweński, niemniej większość mieszkańców posługuje się angielskim przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W restauracjach zwyczajowo zostawia się niewielkie napiwki lub zaokrągla rachunek do pełnej sumy. W czasie zwiedzania świątyń warto zadbać o nakrycie ramion i unikać korzystania z telefonu komórkowego. Ogólnie Słowenia jest typowym zachodnioeuropejskim krajem, w którym zwyczaje nie powinny nikogo zaskoczyć.

Aktywny wypoczynek

Region Słowenii Południowo-Wschodniej warto zwiedzić na rowerze. Ciekawe szlaki znajdują się w Dolenjskich Toplicach i umożliwiają dotarcie do najciekawszych atrakcji (wzgórze Cvinger, ruiny zamku Rozek). Ponadto można zagrać w golfa (pole Struga), uprawiać jeździectwo i kajakarstwo na rzece Krka. Mnóstwo możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu oferuje kompleks termalny w miejscowości Brezice.

Wycieczki Fakultatywne

Sticna – najbardziej znany w Słowenii kompleks klasztorny, który jest doskonałą propozycją jednodniowej wycieczki z Lublany. Budowla związana jest z Zakonem Cystersów przybyłych do tego zakątka Europy już w 1136 roku i specjalizujących się zagospodarowaniu terenów, zakładaniu młynów i uprawianiu rolnictwa. Początkowo mnisi wybudowali skromny klasztor, który z biegiem lat nabrał rozmachu i architektonicznego piękna. W XVIII wieku dobudowano liczne zabudowania klasztorne i pałac opacki. Cały kompleks najlepiej zwiedzić z przewodnikiem, alby szczegółowo poznać historię zachowanego do dziś kościoła klasztornego, malowniczych krużganków i pałacu z wielkim dziedzińcem. Warto także zajrzeć do Słoweńskiego Muzeum Religii, w którym znajdują się bogate zbiory sztuki sakralnej oraz pamiątki po Cystersach.

Zamek Bogensperk – w pobliżu Sticny znajduje się niewielki, ale bardzo ładny zamek wzniesiony w XVI wieku na planie prostokąta. Na zwiedzających czeka przyjemny dziedziniec, narożne wieże oraz sylwetka Janeza Vajkarda Valvasora, który w tym miejscu stworzył jedno z największych dzieł Słowenii - „Sława Księstwa Krainy”. O losach wybitnego uczonego opowiada miejscowe muzeum pełne map, rycin oraz oryginalnych prac mistrza.

Jaskinia Krka – region Słowenii Południowo-Wschodniej posiada również swoją jaskinię z niewielkim jeziorkiem dającym początek rzece Krka. Turyści po wcześniejszej rezerwacji mogą zwiedzić  podziemia z rozmaitymi formami skalnymi.

Dolenjske Toplice – najstarsze słoweńskie uzdrowisko znane z doskonałych wód termalnych ma wieloletnią historię i jest ciekawym miejscem na spędzenie wolnego czasu z możliwością podreperowania zdrowia. Rozwój uzdrowiska przypada na XIX wiek, kiedy to zaczęły powstawać domy zdrojowe, a źródłami zainteresowali kuracjusze z chorobami reumatologicznymi. Na turystów czekają baseny termalne i kąpieliska odkryte, natomiast zimą pobliska stacja Bela pełni funkcje centrum narciarskiego. Warto przyjrzeć się także okolicy, którą można zwiedzić przykładowo rowerem. Ciekawe szlaki prowadzą między innymi na wzgórze Cvinger i do ruin zamku Rozek. Ciekawa jest także wioska Soteska położona w malowniczej dolinie rzeki Krk oraz Wieża Diabelska z XVII wieku w formie pawilonu ogrodowego. Cała Dolna Kraina słynie także z uprawy winorośli, dlatego miłośnicy wspaniałego trunku powinni wybrać się szlakiem wina Podgorjanska vinska cesta, ciągnącym się aż do Mokric.

Otocec – w niewielkiej miejscowości usytuowanej kilka kilometrów od Novego Mesta wznosi się wspaniały zamek malowniczo usytuowany na niewielkiej wyspie obmywanej wodami rzeki Krka. Obiekt uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Słowenii, oferując turystom bogatą historię sięgającą XIV wieku, kunszt architektonicznego piękna oraz wspaniałą okoliczną przyrodę. Przy okazji pobytu w zamku warto zajrzeć do Smarjeskich Toplic z basenami termalnymi.

Kostanjevica na Krki
– malownicze położenie miasteczka na wielkiej wyspie pośrodku rzeki jest jednym z powodów wizyty turystów zainteresowanych zabytkami oraz możliwością pływania kajakami. Osada określana mianem Dolenjskiej Wenecji prawa miejskie otrzymała w 1252 roku i dzięki strategicznemu położeniu utrzymała przez stulecia swój unikalnych charakter. Najcenniejszym zabytkiem jest klasztor Cystersów usytuowany blisko gór za miastem. Podczas wędrówki po opactwie mija się zabytkowy młyn, klasztorny ogród, dawną furtę i wielki dziedziniec ozdobiony pięknymi krużgankami. Doskonałym przykładem architektonicznego stylu cysterskiego jest kościół klasztorny z wnętrzem ozdobionym dekoracją roślinną. Na dłużej warto zatrzymać się w Galerii Bozidara Jakaca, która prezentuje dzieła XX-wiecznych słoweńskich artystów. Ponadto w samymi miasteczku znajduje się kilka zabytkowych świątyń i renesansowy kasztel mieszczący Salon Sztuki Vladimira Lamuta.

Kostanjevicka jama – największa jaskinia Dolnej Krainy o długości około 300 metrów prowadzi obok małego jeziora do kilku sal ozdobionych ciekawymi formacjami skalnymi. Na wycieczkę warto zabrać ciepłe ubrania oraz latarkę.

Klasztor Kartuzów Pleterje – jedna z największych atrakcji tej części Słowenii pod względem architektonicznym, kulturowym i religijnym. Unikatowy Klasztor Kartuzów usytuowany jest w niezwykle malowniczej okolicy w sąsiedztwie wzgórz Gorjanci. Jego historia sięga pierwszej dekady XV wieku i związana jest z sylwetką hrabiego Hermana II, który sprowadził w to miejsce pierwszych pustelników. Szybko wzniesiono świątynię i pierwsze zabudowania, a mnisi zajęli się modlitwą, medytacją, uprawą roli i produkcją nalewek, które do dziś oferuje klasztorny sklepik. Na terenie kompleksu zwiedzić można kościół klasztorny Trójcy Świętej i nową kartuzję z początku XX wieku z udostępnioną turystom kaplicą.

Brezice – miasteczko znane z kąpielisk termalnych położone jest na malowniczych terenach, u ujścia rzeki Krk do Sawy. W pobliżu ulokowana jest główna atrakcja, czyli Terme Catez. Jest to ogromny kompleks wypoczynkowy z wieloma odkrytymi i krytymi basenami, zjeżdżalniami i mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Skorzystać można ze sztucznej rzeki, odpocząć w jacuzzi, odprężyć się przy biczach wodnych czy zrzucić zbędne kilogramy w studio fitness. Całość robi duże wrażenie i jest jedną z największych tego typu atrakcji w Słowenii. Jeśli ktoś chce odpocząć od zabawy i gwaru może wybrać się na zwiedzanie miasta, w którym warto zobaczyć czworoboczny zamek oraz odwiedzić muzeum regionalne prezentujące zbiory historyczne, etnograficzne i archeologiczne. Kilka kilometrów za miastem znajduje się zamek Mokrice ze wspaniałym polem golfowym i rozległym parkiem.

Metlika – miasteczko z prowincjonalnym klimatem wciśnięte jest niemalże w granicę chorwacką i oferuje turystom mikroskopijną starówkę oraz zamek krzyżacki wzniesiony w XIII wieku. Dzieje miasta najlepiej poznać w zamkowym muzeum opowiadającym o komturii Krzyżaków i nawiązującym do historii regionu. Ponadto interesujące jest Muzeum Pożarnictwa z bogatą kolekcją wozów strażackich oraz pobliska wieś Rosalnice z zabytkowymi kościołami.

Crnomelj – zaletą dosyć prowincjonalnego miasteczka jest pieczołowicie pielęgnowany folklor, dlatego jeśli ktoś chciałby poznać regionalną odrębność kulturową Słowenii powinien odwiedzić właśnie Crnomelj. Odbywa się tam w czerwcu jedna z najważniejszych w kraju imprez folklorystycznych – Jurjevanje. Ponadto zwiedzić można naturalnie ufortyfikowaną starówkę, muzeum i zabytkowe kościoły. Okoliczną ciekawostką są pochodzące z II wieku pozostałości świątyni boga Mirty w miejscowości Rozanec.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Słowenii?
Do Słowenii można jechać praktycznie o każdej porze roku, niemniej najdogodniejszy okres jest między majem a wrześniem. W zachodniej części panuje klimat śródziemnomorski, gdzie lata są długie, a zimy łagodne. Warto pamiętać, że w rejonie nadmorskim wieje okresowo silny wiatr „burja”, który obniża odczuwalną temperaturę.

Jaka waluta obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną. Warto jednak przyjrzeć się sezonowym obniżkom i wyprzedażom, kiedy ceny towarów znacznie spadają i wielu turystów wybiera się do centrów handlowych specjalnie na zakupy.

Co warto kupić w Słowenii?

Z pewnością jedną z ciekawszych pamiątek mogą być wspaniałe wina i napoje wysokoprocentowe wytwarzane z różnych owoców. Popularnością wśród turystów cieszą się także miody, wosk pszczeli oraz gustowne naczynia takie jak szkło i kryształy z Rogaskiej Slatiny. W Słowenii nie brakuje ludowego rękodzieła, warto rozglądnąć się za koronkami z Idrii, drewnianym sprzętem domowym z Ribnicy, ceramiką z Prekmurja czy fajkami z Bohinja. Z kulinarnych przysmaków warto zainteresować się suszoną szynką „kraski prsut” oraz morską solą o niezwykłych walorach smakowych.

Jaki czas obowiązuje w Słowenii?
W Słowenii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jakie są ograniczenia celne w Słowenii?

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa. Warto pamiętać, że kontrola celna może być prowadzona na terenie całego kraju.

Jak poruszać się po Słowenii?
Do Lublany można bez problemu dotrzeć samolotem, samochodem, pociągiem i autobusem, ponieważ w tym miejscu krzyżują się wszystkie najważniejsze szlaki Słowenii. W samym mieście z punktu widzenia turysty można poruszać się na pieszo, a komunikacja służy raczej do odwiedzenia odległych dzielnic. Nie obowiązują bilety papierowe, tylko karty, które można nabyć w kioskach, na pocztach i w biurach informacji turystycznej. Nie powinno być problemu ze złapaniem taksówki, natomiast doskonałym środkiem transportu jest rower chociażby ze względu na świetnie przygotowane ścieżki rowerowe.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Słowenii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, ale przed wyjazdem warto sprawdzić czy nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Słowenii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Słowenii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

 

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lublanie: https://lublana.msz.gov.pl/pl/

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowenii
Słowenia, Lublana, Bežigrad 10, 1000
Tel dyżurny: +386 41 750 508
Tel: +386 1 436 47 12
Fax: +386 1 436 25 21
Email: lublana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.lublana.msz.gov.pl

Słowenia Środkowa

Słowenia Wschodnia

Słoweński Kras

Słowenia: Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras

Wybierz region Alpy Słoweńskie , Ljubljana , Pohorje - Savinjska , Riwiera Słoweńska , Słowenia Pd. - Wsch. , Słowenia Środkowa , Słowenia Wschodnia , Słoweński Kras