Kraj Czechy

Stolica: Praga
Waluta: korona czeska (CZK) 1 CZK = 100 halerzy
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: czeski
Napięcie: 230 V
Powierzchnia: 78 866 km²
Ludność: 10,5 mln

Czechy Południowe

Czechy Środkowe

Czeska Szwajcaria

Wyjątkowa atmosfera romantycznych wąwozów, skalnych miast i wycieczek rowerowych.

Informacje ogólne

Między uprzemysłowionymi rejonami północnych Czech wyróżnia się najmłodszy park krajobrazowy w kraju, nazwany w XVIII wieku przez poetów i malarzy Czeską Szwajcarią, na cześć leżącej po stronie niemieckiej Saskiej Szwajcarii. Krainie słynącej z fantastycznie ukształtowanych formacji kamiennych i tajemniczych miast skalnych towarzyszy rozwój bazy hotelowej i wysokiej jakości infrastruktury wypoczynkowej. Cały teren parku pod względem ukształtowania terenu jest unikalnym regionem na skalę europejską, dlatego przyjeżdżają tam głównie turyści żądni przygód, wyjątkowych widoków i sportowej adrenaliny.

Czeską Szwajcarię można znaleźć na północy Czech, po prawej stronie Łaby pomiędzy Hrenskiem i Krasną Lipą. Region rozciąga się między masywami Sudetów i Rudaw, w szerokim obniżeniu wypełnionym skałami osadowymi. Przepływająca prze region rzeka Łaba wyżłobiła charakterystyczny kanion o skalnych ścianach sięgających wysokości 300 m. Z Czeską Szwajcarią sąsiaduje łagodnie pofałdowany płaskowyż porozcinany głębokimi jarami potoków, nad którymi wznoszą się góry o stromych stokach i płaskich wierzchołkach. Najpiękniejsze miejsca skupiają się w okolicy wsi Mezji Louka i Jetrichovice oraz miejscowości Tisa, a nad całością góruje najwyższe wzniesienie Decinsky Sneznik (723 m n.p.m.) z wieżą widokową. Symbolem regionu widniejącym na wielu pocztówkach jest największa taka w Europie, skalna formacja zwaną Bramą Pravcicką, a cały krajobraz ozdabiają skały w postaci wież kamiennych, ścian, szczelin i wąwozów, między którymi utworzono mnóstwo szlaków turystycznych.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Miliony lat temu, gdy ta część kontynentu była pokryta morzem, skały wulkaniczne wypłynęły na powierzchnię i utworzyły szczeliny, kaniony oraz najróżniejsze formy skalne, nazwane później Czeską Szwajcarią, objętą parkiem narodowym w 2000 roku. Pierwsze wzmianki o Czeskiej Szwajcarii pojawiły się w 1776 r., kiedy pejzażysta Anton Graff i miedziorytnik Adrian Zingg, pracujący przy rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej, odkryli piękno i romantyzm regionu nad Łabą i taką właśnie nazwą postanowili upamiętnić niezwykłe tereny. Bardzo szybko powstał oddział Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, którego członkowie wybudowali szlaki, punkty widokowe, mostki nad rwącymi potokami i schrony turystyczne. Na początku XIX zaczęły pojawiać się pierwsze zorganizowane wycieczki, w ślad których podążają obecnie setki turystów wrażliwych na piękno przyrody.

Za bramę do regionu uważa się miejscowość Hrensko, w której swój początek bierze najwięcej szlaków turystycznych. Ładne miasteczko zbudowane z domów z muru pruskiego jest najniżej położonym miejscem w Czechach, co z pewnością dodaje turystycznego czaru. Hrensko leży dodatkowo przy ujściu rzeki Kamenice do Łaby, u podnóża pasma Decinska Vrchovina. Nad miejscowością górują ściany skalnego kanionu, a domy dosłownie wciśnięte są w skalne wnęki i pionowe szczeliny wąwozu. W zamierzchłych czasach osadę zamieszkiwali flisacy i drwale, a pierwsza wzmianka pochodząca z XV wieku odnotowuje istnienie karczmy obsługującej spławy drewna. Kolejni osadnicy zamieszkali tam w XVI stuleciu, a już na początku XIX stulecia, wraz z założeniem Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, pojawili się pierwsi turyści. Hrensko jest obecnie dogodnym punktem wypadowym do skalnych miast, na wycieczki piesze i rowerowe oraz do pobliskich Niemiec, dokąd kursuje prom rzeczny. Główną ulicę zajmują niemieckie domy w stylu secesji, wykorzystywane w znacznej mierze jako hotele, restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Dodatkowo w miasteczku można zwiedzić XVIII-wieczny kościół św. Jana Nepomucena oraz mosty z budowlami wodnymi i z pełnym entuzjazmem ruszyć na szlak prowadzący do rezerwatu przyrody Łabskie Piaskowce.

Kuchnia

Turystom o dużych aspiracjach kulinarnych kuchnia czeska ma do zaoferowania naprawdę wiele. Na wakacje w Czechach z pewnością trzeba zabrać duży apetyt, gdyż wachlarz smaków kryjący się w regionalnych potrawach jest całkiem spory. Ogólnie można przyjąć, że tradycyjny obiad składa się z trzech dań. Po zupie podawane jest drugie danie najczęściej w postaci gulaszu z knedlikami i kapustą, a na deser strudel z jabłkami lub słodki naleśnik. Jednak jest to jedynie utarty schemat, który warto nieco rozbudować podczas biesiadowania w czeskim lokalu.

W potrawach wyraźnie zapisała się historia kraju, który przez długi okres znajdował się pod wpływem Austro-Węgier i Niemiec, a po II wojnie światowej przez wiele lat połączony był ze Słowacją. Kulinarne wpływy sąsiadów oraz własne doświadczenia stworzyły ciekawą mieszankę zachowaną w staroczeskich przepisach kultywowanych w wielu wyśmienitych karczmach.

Tradycyjne dania przyrządzane według starych receptur najlepiej testować w typowych restauracjach (restaurace), gospodach (hospody) czy piwiarniach (pivnice). Kuchnia czeska oferuje szeroki wybór mięs, gulasze, pieczenie z polędwicy w śmietanie (svickova na smetane), wołowinę, wieprzowinę i cielęcinę. Pod wieloma postaciami można konsumować drób, a także różnego rodzaju roladki, faszerowaną kaczkę czy smażone kotlety (veprovy rizek). Tradycyjnymi knedlikami, pochodzącymi jednakże z kuchni niemieckiej, zajadał się niejeden turysta, ale warto pamiętać, że ten wyjątkowy przysmak na talerzu może pojawić się w postaci bułczanej – kouskovy knedlik i ziemniaczanej – bramborovy knedlik. Knedliki najczęściej gotuje się na parze i kroi na kromki, a podaje również na słodko z owocami lub ze śmietaną, chociaż innych kombinacji nie sposób zliczyć.

Korzystanie z sieci „fast foodów” to w Czechach grzech, niemniej w kryzysowej chwili warto pozbyć się głodu za sprawą czeskiej wersji hot-doga, czyli parówki w bułce – parek v rohliku. Jednak każdy porządny obiad powinien zaczynać się od zupy (polevki) i tutaj czescy kucharze mogą pochwalić się bulionem z różnych mięs i ryb, zupami doprawianymi śmietaną albo zasmażką, wyśmienitą kartoflanką (bramboracka), osławioną czosnkową (cesnakova polevka), grzybową (houbova polevka), zupą z soczewicy (cockova) lub flaczkami (drstkova polevka). Prawdziwy głodomór nie pogardzi dużych rozmiarów golonką – pecene koleno, a jeśli ktoś nie przepada za mięsem, może codziennie zajadać się wyjątkowym i uchodzącym za czeskie dobro narodowe smażonym serem – smazeny syr, otoczonym w złocistej panierce. W czym tkwi czar tego prostego dania nie wiadomo (chociaż jego przyrządzanie nie jest wcale takie łatwe i trzeba wykazać się niemałą zręcznością, by ser nie wylał się z panierki), ale w karcie dań można także znaleźć ser pleśniowy – smazeny hermelin lub ser z plasterkiem szynki – pastyrsky syr. Przyjęło się, że takie smakołyki najlepiej komponują się z krokietami ziemniaczanymi (bramborove krokety) lub po prostu ze zwykłymi frytkami (hranolky). Do bardziej wyszukanych potraw należy smażony karp, pstrąg pieczony na maśle z kminkiem, dziczyzna czy bażanty. Warto także spróbować nieco lżejszych potraw, takich jak naleśniki (palacinky) czy racuchy pod różną postacią (livance).

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dla wegetarian kucharze z Czech polecają pure z grochu (hrachova kase), smażonego kalafiora, soczewicę na kwaśno lub knedliki z jajkiem czy placki ziemniaczane (bramboraki), do których można zamówić typowe zestawy sałatek z pomidorów, ogórków oraz marynowanych lub konserwowych jarzyn. Tradycyjnym, czeskim łakociem jest wafel karlowski (karlovarky oplatek), a desery są w Czechach przedłużeniem błogiego stanu. Najlepiej smakuje czeskie ciastko o nazwie „trumienka”, czyli rakvicka, jabłkowy strudel i bułeczki z powidłami.

Czeskie piwo! – to określenie spędza sen z powiek niejednemu piwoszowi, a każdy miłośnik tego trunku nawet przez sen wyśpiewa wszystkie najważniejsze marki, chociaż wszystkich gatunków nie sposób wymienić. Jednym tchem można wymówić takie słowa jak Staropramen, Budvar, Pilsner Urquell, Kozel, Litovel, Holba, Radegast, Primator, Zlaty Bazant czy Svijany, a praktyki stosowane przy ważeniu tych zacnych trunków znane są na całym świecie, dzięki czemu Czechy uchodzą za wyjątkowy raj piwowarstwa z tradycjami sięgającymi początków XI w. Czeski chmiel od wieków miał wyjątkowy aromat i rzadko spotykany, gorzki smak, o którym przekonał się Karol IV i zezwolił produkcję klasztorom oraz królewskim miastom. Browary budowała również szlachta, a piwa jasne (svetle), ciemne (tmave), jęczmienne, pszeniczne czy miodowe z całą paletą ekstraktu (najczęściej zamawia się „dziesiątkę” i „dwunastkę”) wygrywają światowe rankingi. Nie sposób zatem przejść obojętnie obok starej gospody, w której przemiła Czeszka ubrana w tradycyjny strój zaproponuje klarowny napój o idealnym kolorze z pianą „na dwa palce”. Wiadomo, że piwo wzmaga głód, który najlepiej zniwelować serem piwnym o niecodziennym smaku i zapachu albo marynowanymi parówkami o dosyć makabrycznej nazwie „topielce” – utopence, nad którymi w zadymionej „hospodzie” pochyla się najczęściej pierwowzór słynnego „Wojaka Szwejka” – fikcyjnej postaci stworzonej przez Jaroslava Haska.

Oprócz gospód i niewielkich browarów, które ważą własne piwa, w Czechach można także znaleźć winiarnie serwujące wykwintny owoc najsłynniejszych winnic. Patronem czeskich winiarzy jest książę Wacław, najznamienitszymi bukietami zachwycał się Karol IV, a najlepsze bukiety pochodzą z okolic miast: Znojmo, Valtice, Hodonin, Litomierzyce czy Melnik. Duże i znane winnice znajdują się także w Roudnicach, w okolicach Mostu i Litomeric. Najczęściej kupowanymi winami są czerwone: Svatovavrinecke, Zweigeltrebe, Andre, Rulandske modre czy Frankova, oraz białe: Rulandske sede, Muskat moravsky, Veltlinske Zelene czy Ryzlink vlassky. Czeskie wódki nie cieszą się dużą popularnością, niemniej światowej sławy Beherovka zawsze jest chętnie kupowana i przywożona jako pamiątka z wycieczki. Warto także rozglądnąć się za czeskim rumem, gorzkim, żołądkowym likierem o nazwie fernet czy absyntem.

Tradycje kulinarne, piwowarskie i winiarskie są w Czechach szanowane i kultywowane od setek lat, dlatego zwiedzając czeskie miasta warto zwracać uwagę na tradycyjne gospody i restauracje o wieloletnich tradycjach, poświęcić czas na wizytę połączoną z degustacją w którymś z zabytkowych browarów lub też wybrać się na któryś ze „Szlaków Winiarskich Moraw”.

Obyczaje

Na Czechy składają się trzy wielkie regiony (Czechy, Morawy i Śląsk), w których można poznać fascynujących ludzi. Są to najczęściej Czesi, aczkolwiek do mniejszości narodowych należą również Słowacy, Morawianie, Polacy i Niemcy. Mieszkańcy Czech uchodzą za ludzi spokojnych, inteligentnych, z dużym poczuciem humoru i zamiłowaniem do rozmaitego hobby. Są także dumni ze swojej narodowości, przywiązują ogromną wagę do wartości patriotycznych, niemniej należą do liberalnego społeczeństwa. Kultura czeska znana jest na całym świecie, podobnie jak kino i zamiłowanie do bajek.

Ogólnie Czesi nie są zbyt religijni (większość to ateiści) i posługują się językiem, który wraz polskim, słowackim i łużyckim należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Czeski herb odzwierciedla koleje historyczne kraju i skład etniczny, występujący w nim lew symbolizuje historyczne republiki, orzeł na niebieskim tle Morawy, a na złotym Śląsk. Święta w większości związane są z ważnymi wydarzeniami państwowymi i historycznymi, a najhuczniej obchodzi się Nowy Rok, szczególnie na placu Wacława w Pradze. Każdy może wziąć udział we wrześniowym winobraniu (święto młodego wina, tzw. „burcaka” najpopularniejsze jest na Morawach, a impreza stanowi najlepszą okazję do biesiadowania i degustacji wielu gatunków wina) czy też wydarzeniu zwanym „masopust”, kiedy w okresie od Trzech Króli do Środy Popielcowej obowiązuje intensywna konsumpcja mięsa.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Czesi uwielbiają spędzać czas  w gronie rodziny i przyjaciół, a także w oberżach i winiarniach. Biesiadując w czeskich „hospodach” warto pamiętać, że Czesi mają w zwyczaju zapisywanie wypitej ilości piw na rachunku – kelner za wypite piwo stawia kreskę i podczas płacenia zlicza wypite kufle. Za potwarz uważane jest wejście do „hospody” w czapce oraz dolewanie świeżego piwa do niedopitych resztek. Zwyczajowo kelnerowi zostawia się napiwek wysokości 10-15% sumy podanej na rachunku, z zaokrągleniem tej kwoty w górę. Podczas wydawania reszty można także powiedzieć „dziękuję”, co będzie dla kelnera sygnałem, by zatrzymał resztę jako napiwek. Warto pamiętać, iż w niektórych lokalach płaci się za wszystkie dodatki, więc jeżeli czegoś nie zamawialiśmy, a kelner postawił na stole paluszki, orzeszki itp., lepiej zapytać czy za to płacimy i ile kosztuje. Dobrym zwyczajem jest mówienie „dzień dobry” przy wchodzeniu do gospody, sklepu czy winiarni oraz wchodzenie do niektórych lokali przed kobietami, by rozpoznać wcześniej nieznane miejsce. Turyści podróżujący po Czechach mogą być pod wrażeniem bogatego życia kulturalnego i intensywności imprez rozrywkowych, co z pewnością sprzyja turystyce i zachęca miłośników dobrej zabawy do zwiedzania jak największej ilości miejsc. W tej dziedzinie króluje z pewnością Praga, Brno i Ołomuniec.

Wiele świątyń jest nie tylko miejscem kultu, ale i atrakcją turystyczną, dlatego przed zwiedzaniem lepiej sprawdzić czy akurat nie odbywa się jakieś nabożeństwo. W większości przypadków specjalny ubiór nie jest wymagany, z wyjątkiem synagog, gdzie rozdawane są jarmułki. W Czechach najlepiej jest zachowywać się grzecznie i uprzejmie, nie wyróżniając się zbytnio swoimi poglądami i zachowaniem, to wtedy można również liczyć na uprzejmość i takie samo traktowanie.

Aktywny wypoczynek

Czechy nie mają dostępu do morza, dlatego aktywny wypoczynek skupia się głównie w regionach górskich, uzdrowiskach oraz przy jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Niezwykle popularna jest turystyka rowerowa, na terenie całego kraju wyznaczonych jest kilkadziesiąt tys. ścieżek rowerowych, a wypożyczalnie rowerów (często połączone w jeden system) znajdują się niemalże we wszystkich większych miastach, przy hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. W Czechach doskonale funkcjonują baseny kryte i otwarte oraz doskonale wyposażone aquaparki, natomiast otwarte akweny wodne i zbiorniki sztuczne oferują świetne warunki do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Czesi uwielbiają weekendowy wypady za miasto, dlatego w wielu miejscach wytyczono wiele szlaków pieszych i dogodne miejsca do piknikowania.

Czeska Szwajcaria jest rajem dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, szczególnie na łonie przyrody, wśród górskich krajobrazów. Dobrze oznakowana sieć szlaków turystycznych doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej (zarówno krótkie wycieczki jak i całodniowe eskapady). Głównymi miejscowościami startowymi są: Hrensko, Jetrichovice, Chribska i Ceska Kamenice. W miejscowości Janska znajduje się jeden z najwyżej zamontowanych w Europie parków linowych, a ściany wspinaczkowe rozsiane po całym regionie uchodzą za najbardziej wymagające w Czechach (Jetrichovicke Steny, Tiske Steny). Jedną z największych atrakcji jest także spływ malowniczym wąwozem rzeki Kamenicy (Wąwóz Edmunda i Wąwóz Dziki).

Wycieczki Fakultatywne

Jetrichovice – urocza wioska ze starymi domami przerobionymi na pensjonaty jest doskonałym punktem wypadowym na szlaki piesze, rowerowe i wspinaczkowe Czeskiej Szwajcarii. Można tam znaleźć kilka dobrych restauracji zlokalizowanych w luźno rozrzuconej zabudowie, a najciekawszym miejscem w pobliżu jest tzw. Skała Marii z drewnianą altanką na szczycie. Z wioski najlepiej wybrać się na zdobywanie obszernego zespołu formacji skalnych, jakim są Jetrichovicke Steny.

Jetrichovicke Steny – unikalny obszar przyrodniczy powstał przed milionami lat na skutek procesów erozyjnych i prezentuje się obecnie w wyjątkowo atrakcyjnej formie przyrodniczej. Dla turystów wyznaczono tam liczne szlaki wiodące przez wąskie korytarze, kaniony, wąwozy i jary, mijające po drodze skały w kształcie kominów, wież i słupów. U podnóża skał położone są Jetrichovice, z których wychodzi najwięcej szlaków do takich miejsc jak: Marina skala, Vileminina stena, Brama Pravcicka, Dolsky mlyn, Edmundova souteska i wielu innych.

Zamek Falkenstejn – ruiny unikalnego zamku skalnego wznoszą się na skałach południowego wzniesienia Havrani skala w pobliżu miejscowości Jetrichovice. Droga do zamku prowadzi wąskimi szczelinami między skałami i załomami skalnymi, dlatego podczas wędrówki można przeżyć wiele wspaniałych przygód i stracić zbędne kalorie. Początki zamku sięgają XIII wieku, a jego głównym zadaniem była ochrona szlaku handlowego wiodącego do Łużyc.

Chribska – miejscowość letniskowa z bogatym zapleczem turystycznym położona jest na obszarze chronionego krajobrazu Gór Łużyckich i otoczona zalesionymi wzgórzami. Większość zabudowań to zabytkowe budynki, wśród których wyróżnia się ratusz, akwedukt i młyn wodny. Miejscowość ma długą historię, gdyż jej początki sięgają XI wieku i osiedlenia się w tym miejscu Serbów Łużyckich uciekających przed gniewem niemieckiego cesarza. W XV wieku powstała pierwsza huta szkła i rozwinął się przemysł włókienniczy. Chociaż osada nie posiadała murów obronnych, zamieszkali tam rzemieślnicy, handlarze i szlachta feudalna. Dla ochrony przed powodziami zbudowano zaporę wodną, która jest obecnie jedną z atrakcji, podobnie jak najstarsza w Europie huta szkła i ruiny zamku Chribsky hradek.

Decinsky Śnieżnik – jedna z bardziej znanych gór w tej części Czech charakteryzuje się trapezowym kształtem i osiąga wysokość 723 m n.p.m. Na szczycie znajduje się zabytkowa wieża widokowa z 1864 r., z której można podziwiać wyjątkowo piękną panoramę okolicy. Sam szczyt chociaż nie osiąga imponującej wysokości, widoczny jest z daleka jako odosobniony masyw stołowy porośnięty lasem. Prowadzą tam przepiękne szlaki wytyczone wśród skalnych labiryntów, tarasów widokowych i kamiennych wież ulokowanych nad przepaściami. Warto przy okazji zdobyć punkt widokowy Drazdanska vyhlidka, z którego przy dobrej pogodzie można dostrzec Drezno.

Wąwóz Edmunda – wzdłuż dolnego biegu rzeki Kamenice rozciąga się wyjątkowy wąwóz uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc Czeskiej Szwajcarii. Ta naturalna formacja skalna o długości blisko kilometra potrafi wprawić w osłupienie, a panujące tam warunki klimatyczne gwarantują obcowanie z unikalnym gatunkami roślin. Nazwa kanionu upamiętnia inicjatywę księcia Edmunda Clary-Aldringena, dzięki której w wieku XIX rozpoczęto budowę kładek, przejść tunelowych oraz jazów umożliwiających zwiedzanie malowniczego zakątka. Trasę najlepiej pokonać łodzią, tzw. pychówką, niemniej na rzekę Kamenice warto spojrzeć ze skalnych urwisk bezpośrednio wpadających do wody z dużej wysokości. Punktem wypadowym do wąwozu jest miejscowość Hrensko.

Tiske Steny – atrakcyjny teren wspinaczkowy i wspaniały cel wycieczek pieszych. Wyprawę najlepiej rozpocząć od wsi Tisa, w której znajduje się węzeł rozmaitych szlaków przeznaczonych dla bardziej i mniej wymagających turystów. Tiske Steny są unikalnym pomnikiem przyrody nieożywionej i obszernym zespołem formacji skalnych. Położone są w południowo-zachodnim obszarze Wyżyny Dieczyńskiej i wchodzą w krajobraz Łabskich Piaskowców. Najlepszym punktem widokowym są Male Steny, natomiast Velke Steny uchodzą za najtrudniejsze do zdobycia skały i tam pojawia się najwięcej amatorów wspinaczki. Niektóre opadające ku północy tzw. zerwy skalne, mają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i sięgają tym samym 613 m n.p.m. Piechurów prowadzą ścieżki przyrodnicze z tablicami dydaktycznymi, a niektóre szlaki wiodą do schroniska serwującego ciepłą strawę.

Brama Pravcicka – monumentalny łuk skalny, tworzący największą tego typu formację w Europie, może zaskoczyć wysokością, masą i wymiarami. Skała wydaje się jeszcze większa u podnóży, chociaż w najwęższym miejscu jest wyjątkowo cienka. W licznych punktach widokowych można spotakć wielu turystów fotografujących zarówno potężną skałę, jak i panoramę Średniogórza Czeskiego. Ciekawostką jest fakt, że właśnie Brama Pravcicka stała się scenografią w jednej ze scen filmu „Opowieści z Narnii”.

Ceska Kamenice – miasteczko położone jest blisko Czeskiej Szwajcarii, dlatego uchodzi za dobry punkt wypadowy do zwiedzania pięknego regionu. Swój początek biorą tam szlaki rowerowe i piesze, a skromna, ale dobrze utrzymana baza noclegowa, zapewnia wypoczynek strudzonym podróżnikom. Miasto założyli niemieccy osadnicy w XIII stuleciu, a już sto lat później działał tam browar i powstał zamek. Część fortyfikacji zachowała się do dziś, podobnie jak zabytkowy ratusz, barokowa fontanna, kościół św. Jakuba i kaplica Narodzenia Marii Panny. We wnętrzach świątyni znajduje się pozłacana rzeźba Matki Boskiej z Jezuskiem, mająca według miejscowych podań cudowną moc. Turyści zainteresowani historią mogą dodatkowo zwiedzić część podziemnej fabryki uzbrojenia, wykorzystywanej przez hitlerowców podczas II wojny światowej. W okolicy znajduje się także często odwiedzana przez turystów i filmowców Panska skala, czyli zespół bazaltowych słupów przypominających ustawione rzędem rury organów.

Liberec – największe miasto w regionie Rudawy  położone esjt nad Nysą Łużycką, u podnóża góry Jested. Jednemu z większych miast Czech warto poświęcić chociaż kilka godzin, by zobaczyć najważniejsze miejsca i dosyć ciekawą okolicę. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1577 r. i do zakończenia II wojny światowej było zamieszkiwane głównie przez Niemców. W ciągu tego okresu powstały tam pierwsze fabryki tekstyliów, rozwinął się przemysł i założono szkołę tkactwa. Najważniejsze budowle użyteczności publicznej zaczęły powstawać od 1859 roku, w którym do Liberca doprowadzono tory kolejowe. Ciekawostką jest fakt, iż w jednej z przyległych dzielnic urodził się słynny konstruktor samochodów Ferdynand Porsche. W trakcie krótkiego spaceru z pewnością warto zobaczyć gigantyczny, neogotycki ratusz z końca XIX wieku, stworzony na wzór ratusza wiedeńskiego, a także Valdstynske domky – najstarsze zachowane budynki szachulcowe znajdujące się przy ulicy Vetrnej. Ciekawym budynkiem jest również Teatr im. F.X. Saldy oraz kilkukrotnie przebudowywany renesansowy zamek. Jeżeli ktoś ma więcej czasu może zajrzeć do Muzeum Północnych Czech z zabytkami materialnymi związanymi z lokalnym przemysłem lub odwiedzić Galerię Regionalną eksponującą głównie malarstwo z XVII-XX stulecia. Warto także zainteresować się stałą wystawą historyczną „Liberecke podzemi”, gdzie na pasjonującej wycieczce można zwiedzić schron cywilny z oryginalnym wyposażeniem i zobaczyć liczne eksponaty związane z tematem. Największą atrakcją jest jednak pobliska góra Jested (1012 m n.p.m.) z zabytkową wieżą telewizyjną i hotelem, z którego roztaczają się rozległe widoki na ziemie czeskie, polskie i niemieckie. Do Libereca zaglądają najczęściej miłośnicy aktywnego wypoczynku zarówno w zimie, jak i w lecie. Znajduje się tam rozległy kompleks narciarski i cała infrastruktura sprzyjająca uprawianiu sportów zimowych. Atutem miasta jest także dobra baza noclegowa, z której w lecie można wyruszyć na szlaki piesze i rowerowe. Ponadto działają tam aquparki, znane w Czechach centrum rozrywkowe Babylon Liberec z wieloma atrakcjami przyciągającymi dzieci i dorosłych, a także Tipsport Arena organizująca imprezy kulturalne i sportowe.

Usti nad Labem – inaczej Ujście nad Łabą, czyli największy port na tej rzece poza odległym Hamburgiem nie jest może typowym miastem turystycznym, ale zainteresować może kilkoma ciekawymi miejscami. Z pewnością na uwagę zasługują ruiny zamku Strekov na wysuniętej bazaltowej skale, które zainspirowały niemieckiego kompozytora Wilhelma Wagnera do stworzenia opery „Tannhauser”. Gotycką warownię wzniósł w 1319 r. praski mieszczanin na zlecenie króla Jana Luksemburczyka, aczkolwiek w następnych stuleciach zasiadali tam Sasi i Szwedzi. Spoglądając na malowniczą twierdzę można zrozumieć Wagnera, który uległ urokowi zamku i z takim właśnie romantycznym uniesieniem zwiedzić pozostałe zabytki w mieście: XIV-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP z krzywą iglicą, secesyjny teatr, ratusz w stylu „empire” i kościół św. Wojciecha. Dodatkowo na miasto można spojrzeć z wysoko zlokalizowanej restauracji pałacyku Vetruse, a małe dzieci zabrać do ogrodu zoologicznego.

Decin – najniżej położone miasto Republiki Czeskiej i ważny port na Łabie jest najlepszym punktem startowym w Góry Łużyckie, do Czeskiej Szwajcarii oraz Drezna. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1128 r., a historia związana jest z zamkiem wybudowanym w XVII wieku na miejscu dawnego grodu. Chociaż budowla była niszczona kolejno przez niemieckich, czeskich i radzieckich żołnierzy, została pieczołowicie odrestaurowana i jest największą atrakcją miasta wraz z przyległym rosarium. Niesamowity Ogród Różany założony jeszcze w XVII stuleciu wyjątkowy jest nie tylko ze względu na przepiękne kwiaty, ale także dzięki barokowym rzeźbom i ujmującym widokom na okolicę. Poniżej zamku znajdują się dwa zabytkowe mosty: wiszący z 1831 i jeszcze starszy, kamienny przewieszony nad rzeką Ploucnicą w 1569 r.. Ponadto w mieście można zobaczyć kilka zabytkowych kościołów, synagogę oraz przyciągającą turystów Skarpę Pasterską, czyli doskonały punkt widokowy, na który można wjechać specjalną windą.

Litomierzyce – uroda jednego z najstarszych miast Rudaw nie ustępuje najpiękniejszym miejscowościom Moraw. Miasto królewskie u zbiegu Łaby i Ochrzy posiada rozległe centrum historyczne liczące dziesiątku ulic i placów oraz mnóstwo gotyckich, barokowych i renesansowych budowli. Spacerując po starówce aż trudno uwierzyć, że zza każdego rogu wyłania się jakiś kościół i pozostałości fortyfikacji. Pierwsze grodzisko w tym miejscu wznieśli w wieku IX Słowianie, a już w roku 1228 osada wraz z zamkiem stała się miastem królewskim, które stanęło po stronie buntowników w trakcie „wojen husyckich”. Z pewnością można ulec jednemu z największych rynków w Czechach, gdyż jest nie tylko ogromny, ale także otoczony ciekawą zabudową, wśród której wybija się Dum U Kalicha z XVI wieku, pokryty czarno-białymi, sgraffitowymi dekoracjami Dum U Cerneho Orla oraz stary ratusz z Muzeum Regionalnym. Warto w tym miejscu zastanowić się nad wejściem do intrygujących podziemi lub nad wycieczką do średniowiecznego zamku, gdzie ekspozycja wina połączona jest z degustacją najznamienitszych odmian. Przyglądając się kilku kościołom można dotrzeć Wzgórze Katedralne, czyli sakralną część Litomierzyc niegdyś oddzieloną od miasta murami. Najważniejszą budowlą jest tam katedra św. Szczepana, która chociaż powstała w 1057 r., nabrała barokowego wyglądu w XVII wieku. Nad całością góruje dzwonnica, a w rozświetlonym rzędami okien wnętrzu prezentuje się średniowieczna „pieta”, czyli przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach zmarłego Jezusa i ołtarz główny ukazujący scenę ukamieniowania św. Szczepana. Zwiedzanie można zakończyć swobodnym spacerem wzdłuż zachowanych murów miejskich.

Libochovice – w niewielkim miasteczku nieopodal Litomierzyc można zobaczyć czerwonawy pałac, podczas zwiedzania którego najbardziej wpisuje się w pamięć „sala terrana” z iluzjonistycznymi malowidłami oraz park ukształtowany na wzór ogrodów francuskich. Drugą atrakcją godną uwagi są ruiny pobliskiego zamku Hazmburk, wznoszącego się na stromym, zalesionym wzgórzu. Z którejś z dwóch wież kontrastujących kształtem doskonale widać odległą górę Rip związaną z czeskimi pradziejami.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Frydlant – bardzo blisko granicy z Polską ciągnie się piękna kraina Gór Izerskich będących przedłużeniem Karkonoszy z Czech Wschodnich. I właśnie z tym ujmującym zakątkiem sąsiaduje niewielka miejscowość słynąca z zamku, który posłużył Franzowi Kafce jako inspiracja do napisania powieści „Zamek”. Potężna budowla wznosi się na bazaltowym wzgórzu pilnującym dumnie rzeki Smedy i jest generalnie zlepkiem różnych koncepcji architektonicznych. Zwiedzić tam można bogato umeblowane wnętrza, zamkową kaplicę i obrazy mistrzów baroku.

Klasterec nad Ohri – nazwa miasta związana jest z XII-wiecznym klasztorem przebudowanym w późniejszym czasie na pałac. Obecnie we wnętrzach budowli znajduje się Muzeum Porcelany, po zwiedzeniu którego można przespacerować się przepięknym parkiem pełnym dostojnych, starych drzew i rzeźb barokowego artysty.

Terezin – miasto-twierdza z czasów habsburskich odegrało ważną rolę podczas XIX-wiecznej wojny austriacko-pruskiej oraz niechlubnie zapisało się w historii II wojny światowej. W 1940 r. hitlerowcy urządzili tam więzienie polityczne i przekształcili Wielką Twierdzę w żydowskie getto. Dlatego najważniejszym punktem zwiedzania miasteczka jest Muzeum Getta, w którym szczegółowo można zapoznać się z przebiegiem tragicznych wydarzeń. Zwiedzić można także Małą Twierdzę z ciasnymi celami i karcerami, w których więziono między innymi Gavrilo Principa – zabójcę arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

Teplice – miasto leżące przy czesko-niemieckiej granicy swoją historię zaczęło w XI wieku jako uzdrowisko, z którego korzystała między innymi Judyta – żona Brzetysława II. W pobliżu leczniczych źródeł założono klasztor Benedyktynek, a pierwsze budynki z basenami kąpielowymi zaczęły powstawać w XVI stuleciu. Po dawnej świetności uzdrowiska niewiele jednak zostało z powodu rozwijającego się przemysłu. Podczas spaceru po mieście można natknąć się na fragmenty zdroju, a także na plac Zamkowy z piękną kolumną morową, duży zamek i kilka ładnych kamienic. Patrząc na pozostałości leczniczych źródeł można sobie wyobrazić, jak przed laty wypoczywał w tym miejscu Goethe i młodziutka żona cesarza Franciszka – Elżbieta Wilhelmina, a Beethoven, Liszt i Chopin koncertowali w zdrojowych pawilonach. Odwiedziny Teplic warto podsumować wizytą w Duchovie, gdzie w tamtejszym pałacu urzędował między innymi słynny Casanova.

Zamek Bezdez – miłośników średniowiecznych zamków z pewnością zainteresuje majestatyczna góra z ruinami potężnego zamku na szczycie. Jeden z najważniejszych czeskich zabytków z epoki gotyku powstał w XIII stuleciu dzięki Ottokarowi II i miał charakter fortecy oraz reprezentacyjnej siedziby króla. 100 lat później posiadłość przeszła w ręce Karola IV, po czym zyskała na znaczeniu w hierarchii czeskich zamków. Kres potędze przyniosła w XVII stuleciu „wojna trzydziestoletnia” oraz czasy rządów pruskich. Przez późniejsze wieki zamkowe mury służyły między innymi mnichom i dzięki użytkowaniu nie popadły w zupełną ruinę. Dojście do zamku nie zajmuje zbyt wiele czasu, więc warto pokusić się o wędrówkę obfitującą w piękne widoki. Na miejscu czeka zamkowy dziedziniec otwierany potężną bramą, kaplica zbudowana na wzór francuskich katedr oraz kilkanaście komnat. Warto zabrać z sobą aparat fotograficzny, by z wysokiej wieży skierować obiektyw na Czeski Raj i zamykające horyzont Karkonosze.

Czeski Raj – nie ma takiego miejsca w Czechach, które nazywane by było „niebem na ziemi”. Już nazwa – Czeski Raj – mówi sama za siebie, a łagodnie pofałdowane podgórze i wyjątkowo zróżnicowana kraina należy do najcudowniejszych miejsc w Europie, gdzie utworzono geopark UNESCO. W trójkącie miast: Mnichovo Hradiste – Turnov – Jicin znajduje się jedyny taki zespół chronionego krajobrazu, tworzący Skalne Miasto. Romantyczna nazwa przylgnęła do uwielbianych przez turystów wzgórz, stromych urwisk, dziwacznych formacji skalnych i starych zamków rozsianych po okolicy. W jednej chwili można przejeżdżać przez zieloną dolinę rzeki i ciasny wąwóz, by już chwilę później podziwiać wyniosły płaskowyż. Nieważne czy preferuje się aktywny wypoczynek, czy bierne leniuchowanie, każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz wymienionych wcześniej miast, które są najlepszym punktem startowym do zwiedzania Czeskiego Raju, na globtroterów czeka tam kilka malowniczo położonych zamków (Trosky, Valdstein, Hruby Rohozec, Kost), punkty widokowe oraz sieć doskonale zorganizowanych szlaków pieszych i rowerowych. Najczęściej odwiedzanymi obszarami są Hruboskalsko i Prachovske Skaly, gdzie zaczynają się trasy turystyczne. Popularna jest także Łabska Trasa Rowerowa ciągnąca się aż do spływu Łaby z Wełtawą i dalej w Karkonosze, a także Złota Ścieżka łącząca najpiękniejsze miejsca. Wystarczy tylko mocno nacisnąć na rowerowe pedały lub chwycić kijki do „nordic walking”, by minąć po drodze dziwne twory piaskowe, kamienne mosty i znajwiskowe formacje kryształów.

Turnov – wygodna baza turystyczna do zwiedzania Czeskiego Raju może pochwalić się licznymi miejscami noclegowymi oraz muzeum z wielkimi zbiorami minerałów i znalezisk archeologicznych. Miasto od wieków związane było z rodami szlacheckimi, które trudniły się handlem, rzemiosłem i produkcją biżuterii z czeskich granatów. W Turnovie znajduje się dodatkowo kilka kościołów i synagoga, a w okolicy można natknąć się na wiele zamków i zabytków architektury wiejskiej. Najbliżej położony jest Hruby Rohozec – jasnożółty zamek, w którym zwiedzającym udostępniono umeblowane komnaty i tarasy.

Jicin – niewielkie miasteczko z początkami sięgającymi XIII wieku reklamuje się jako „miasto bajek” dzięki słynnemu Rumcajsowi, który pochodził właśnie stamtąd, będąc jednocześnie szewcem i rozbójnikiem. Pierwowzorem złego hrabiego z bajki był Albrecht von Wallenstein, a akcja „Rumcajsa” toczyła się w okolicznych lasach. W rzeczywistości Jicin przypadł Albrechtowi zaraz po bitwie na Białej Górze i został przebudowany w stylu włoskiego renesansu. Z dawnych upiększeń zachowała się aleja lipowa prowadząca do Ogrodów Libosadu, rynek z grupą barokowych rzeźb i zamek należący niegdyś do właścicieli Jicina. Wizyta w bajkowym miasteczku nie byłaby zaliczona, gdyby nie pamiątkowe zdjęcie przy znanej z kreskówki Valdickiej Bramie – potężnej budowli będącej jednocześnie wieżą zegarową i wspaniałym punktem widokowym.

Zamek Kost – w jednym z najlepiej zachowanych zamków tzw. szczytowego gotyku przetrwało wiele oryginalnych fragmentów cieszących oczy miłośników fortyfikacji. W turystycznej wyobraźni zamek wzniesiony w XIV wieku przegląda się wodach malowniczego jeziorka, a nad zielonymi lasami dominuje Biała Wieża, pałac i okrągła wieża z kaplicą.

Zamek Trosky – turystom miłującym się w zwiedzaniu średniowiecznych zamków pozostała jeszcze do zgłębienia tajemnica romantycznego grodu Trosky. Warownię wzniesiono na dwóch wulkanicznych słupach, zwieńczonych dwiema strażnicami o swojsko brzmiących  nazwach: Baba i Panna. Chociaż XIV-wieczni architekci z pewnością nie mieli takiej koncepcji budowy, stary zamek wygląda, jak gdyby ktoś go celowo przepołowił. Z obu wież można podziwiać okolicę, w której wprawne oko dostrzeże wejście do jaskini według legend połączonej z zamkiem. W pobliżu można również trafić na zabytkowy młyn Nebakov oraz starą figurkę św. Jana Nepomucena.

Hruba Skala – ważny punkt na mapie turystycznej Czeskiego Raju, na który składa się zamek i skalne miasto rozłożone u jego stóp. Dziwnych tworów skalnych naliczyć się tam można około czterystu, a górująca nad nimi budowla z XIX wieku prezentuje się nad wyraz atrakcyjnie. Do kompleksu należy kościół św. Józefa z cennymi, barokowymi obrazami, natomiast cała okolica naszpikowana jest szlakami poprowadzonymi w skalnym labiryncie. Jeżeli ktoś się zgubi, zawsze może wspiąć się na punkt widokowy Marianska Vyhlidka, by zorientować się w swoim położeniu i odnaleźć właściwą drogę powrotną.

Zamek Valdstejn – najstarsza warownia Czeskiego Raju była siedzibą rodu Markvarticów i została wzniesiona w XIII stuleciu. Z właścicielami zamku spokrewniony był sławny w Czechach Albrecht von Waldstein, za czasów którego zamek przebudowano w stylu neogotyckim. Turystom z pewnością przypadnie do gustu samo wejście do zamku poprowadzone kamiennym mostem ozdobionym barokowymi posągami oraz kaplica św. Jana z cennymi obrazami. Podczas zwiedzania twierdzy można trafić na imprezy kulturalne i koncerty organizowane głównie w sezonie letnim.

Bozkovske Jeskyne – najpiękniejsze jaskinie w północnych Czechach połączone są sztolnią i dzielą się na część Starą i Nową. Turyści przemierzający podziemny świat odsłaniający wapienne przestrzenie podziwiać mogą fantazyjne formy naciekowe i największe w Czechach podziemne jezioro. Punktem orientacyjnym w poszukiwaniu jaskiń jest miejscowość Semily.

Drezno (Niemcy) – dla wielu turystów jednym z najpiękniejszych miast w Niemczech jest stolica Saksonii, która została zniszczona podczas II wojny światowej, ale w pełnej chwale podniosła się z gruzów. Określenia „cud nad Łabą” czy „Florencja nad Łabą” nie są bezzasadne. Zwiedzającego może wręcz zdumieć ilość skarbów kultury, zgromadzonych w jednym mieście przez stulecia, tym bardziej że wplecione są w cudowny krajobraz miejski i przyrodniczy. Stolica zawsze oczarowuje swoich gości mieszanką tradycji i nowoczesności, która doskonale wkomponowana jest w piękne jak marzenie śródmieście. Tereny niedaleko granicy czesko-niemieckiej należały przed wiekami do Serbów Łużyckich, natomiast o słowiańskim pochodzeniu przypomina dawna nazwa – Drazdany (Drężdany). Przełomową datą dla historii miasta był rok 1485, gdy rezydencję założyła tam dynastia Wettinów, zaczął się dynamiczny rozwój, a starówka zyskała wiele przepięknych budowli i zmieniała swoje oblicze. Prawdziwy pogrom nastąpił jednak pod koniec II wojny światowej, kiedy po alianckich nalotach większość miasta znikła z powierzchni ziemi, niemniej szczegółowa rekonstrukcja zabytków powoduje czysty zachwyt. Drezno ze względu na historyczne korzenie zwane jest „miastem baroku”, co można stwierdzić obserwując panoramę znak rzeki Łaby, spiętej XVIII-wiecznym mostem Augusta. Z tego miejsca można od razu wybrać się na rekreacyjny rejs statkiem, niemniej jeśli ktoś nie może się doczekać zwiedzania, powinien od razu skierować się na Tarasy Bruhlowskie – doskonałe miejsce spacerowe, powstałe jako tereny wypoczynkowe saksońskich władców. Stamtąd już blisko na reprezentacyjny Schlossplatz prowadzący do katedry Trójcy Świętej – monumentalnego kościoła dworskiego, wzniesionego na zamówienie Augusta Mocnego. Świątynia z pewnością hipnotyzuje nietypową sylwetką kojarzącą się z tortem i może zainteresować wnętrzem skrywającym ciekawy ołtarz, ogromne organy i krypty rodu Wettinów. Zaraz obok wznosi się Residenzschloss, czyli potężny, nieregularny zespół budowli, w których przed wiekami rezydowali władcy, a obecnie mają miejsce czasowe wystawy. Doskonałym punktem widokowym jest wieża Hausmannsturm, natomiast wśród pomieszczeń pałacu warto zwrócić uwagę na Komnatę Lustrzaną, słynny skarbiec królów zwany Zielonymi Podziemiami i oszałamiające zbiory tematycznych kolekcji. Następnym punktem na trasie może być przykładowo plac Teatralny i gmach Opery Państwowej, porywającej do tańca wspaniałym włoskim barokiem i rozbrzmiewającą niekiedy muzyką z „Latającego Holendra” Ryszarda Wagnera. Wielu turystów fotografuje się przy okazji przy konnym pomniku saksońskiego króla Jana i rusza z werwą na zwiedzanie najsłynniejszej budowli w Dreźnie, czyli założenia pałacowego o dumnej nazwie Zwinger. Obszerny dziedziniec, będący wymarzonym miejscem spacerowym, otaczają barokowe pawilony, bramy i inne budowle powstałe w XVIII stuleciu dzięki estetycznemu gustowi Augusta Mocnego, który potrzebował miejsca do organizowania turniejów rycerskich oraz świąt. Obecnie mieści się tam kilka wybitnych kolekcji z Galerią Malarstwa Dawnych Mistrzów na czele (dzieła m.in. Rafaela, Tycjana, Rubensa, Rembrandta, El Greco). Dziedziniec ozdobiony jest Bramą Koronną, licznymi rzeźbami, fontannami i galeriami, z których można spojrzeć na budowlę z wyższej perspektywy. Chociaż Stary Rynek znajduje się w cieniu przepięknych budowli, warto tam podążyć ze względu na ratusz z tarasem widokowym oraz olbrzymi gmach Kulturpalast, w którym odbywają się koncerty z muzyką poważną. Na placu często rozkładają się drewniane kramy z różnościami, więc jeśli trafi się na kiermasz warto zapytać kupców o jakiś regionalny przysmak. Trasa spacerowa prowadząca w pobliżu kilku ważnych świątyń (kościół św. Krzyża i kościół Matki Bożej), dociera do Albertinum – dawnego arsenału królewskiego z interesującymi ekspozycjami muzealnymi, niemniej ciekawe ekspozycje i budowle znajdują się także po drugiej stronie mostu Augusta, w dzielnicy Neustadt (Muzeum Prehistorii, Pałac Japoński, Państwowe Muzeum Etnograficzne i wspaniałe fontanny na Albertplatz). Zabytkowych budynków o wysmakowanych bryłach w Dreźnie jest znacznie więcej, niemniej nie należy zapominać o wspaniałych filharmoniach, teatrach, salach koncertowych i dziesiątkach innych muzeów pełniących funkcje kulturalne. Ponadto warto: zajrzeć do największego parku w Dreźnie Grosse Garten z ogrodem botanicznym, zaprowadzić dzieci do interesującego zoo i pojeździć rowerem po terenie rozległego Dresdner Heide. W obrębie miasta i wzdłuż Łaby rozciągają się również wspaniałe tereny spacerowe oraz łatwo można znaleźć Elberadweg – trasę rowerową bardzo dobrze oznakowaną i zaliczającą się do jednej z najpiękniejszych w Europie. Oferta rozrywkowa w postaci pubów, barów i dyskotek również prezentuje się atrakcyjnie, więc warto zarezerwować miejsce noclegowe co najmniej na kilka dni.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Czeskiej Szwajcarii?
Czechy i Góry Orlickie są kierunkiem całorocznym, gdyż dysponują doskonale zorganizowaną bazą noclegową oraz infrastrukturą turystyczną zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Wiosną oraz we wrześniu najlepiej zwiedza się miasta, aczkolwiek w lecie odbywa się najwięcej festiwali i imprez kulturalnych. Dla turystów pragnących poznać winiarskie szlaki Czech najlepszym okresem jest wczesna jesień. Klimat w Czechach jest zazwyczaj ciepły, lata bywają gorące i przedłużają się do cudownej jesieni, a zimy zdarzają się srogie i wtedy w kurortach górskich pojawia się najwięcej miłośników białego szaleństwa.

Jaka waluta obowiązuje w Czechach i jakie są orientacyjne ceny?
Obowiązującą walutą Cech jest korona czeska (CZK) 1 CZK = 100 halerzy. Ceny są zróżnicowane w zależności od kategorii lokalu, wielkości miasta i atrakcyjności turystycznej danego miejsca, niemniej porównywalne są do cen w Polsce.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Czechach?
W Czechach znajduje się mnóstwo antykwariatów, w których można znaleźć nie tylko interesujące rupiecie, ale także wysokiej jakości antyki. W każdej liczącej się miejscowości turystycznej można także nabyć najróżniejsze gatunki piwa czy klasyczną już pamiątkę, jaką jest Beherovka lub butelka dobrego wina z Moraw. Szczególnie zabytkowe browary i winiarnie oferują różnego rodzaju dodatki kolekcjonerskie, unikalne kufle piwa oraz inne bibeloty. Za niewielkie pieniądze można kupić wysokiej jakości szkło i kryształy, które w Czechach są powszechnie dostępne, a mając tak szeroki wybór można bez problemu znaleźć coś w swoim guście. Dostępne są także kamienie szlachetne takie jak granaty, rubiny czy bursztyny. Turyści rozglądają się za smakołykami, więc na każdym kroku oferowana jest tzw. studencka czekolada, okrągłe andruty pochodzące z uzdrowiska Karlove Vary czy wafelki „zlate oplatky”. W wielu odmianach występuje ser pleśniowy hermalin, a knedliki czeskie na stałe wpisały się na listę pamiątek przywożonych z tego kraju. Drewniane zabawki, wyroby ceramiczne, sztućce i naczynia ozdabiają motywy ludowe i za takim asortymentem najlepiej rozglądać się na festynach i ludowych imprezach. W miejscowościach zdrojowych natomiast bez ograniczeń handluje się wodą mineralną oraz rozmaitymi gadżetami związanymi z uzdrowiskiem.

Jaki czas obowiązuje w Czechach?
W Czechach obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Czeskiej Szwajcarii?
Czechy są doskonale skomunikowane pod względem kolejowym zarówno w zakresie międzynarodowym, jak i krajowym. Podróżowanie pociągiem nie jest drogie i w niektórych przypadkach można korzystać z ofert specjalnych. W większych miastach można przemieszczać się za pomocą autobusów, tramwajów i popularnych trolejbusów. Autobusy przewoźników państwowych i prywatnych docierają do najmniejszych miejscowości, a ruch między najpopularniejszymi regionami i atrakcjami turystycznymi odbywa się bez zastrzeżeń. Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy, zielona karta nie jest wymagana, drogi są dobrej jakości i rozwinięta jest gęsta sieć płatnych autostrad. Za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu należy wcześniej uiścić wymaganą opłatę (winiety w postaci nalepek na szybę można kupić na każdej stacji benzynowej). Bez problemu można wypożyczyć samochód, który najlepiej wcześniej zamówić przez internet, wystarczy mieć ukończone 21 lat i posiadać odpowiedni dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Do regionu najlepiej dostać się samochodem z miejscowości Decin, z której droga prowadzi aż do Hrenska. Drogi prowadzą także do Mezni Laouki i Jetrichovic. Na tych trasach funkcjonuje komunikacja publiczna kursująca kilka razy dziennie.

Jakie ograniczenia celne są w Czechach?
Przepisy celne w Czechach i przewoź towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach przejętych w Unii Europejskiej. Dopuszczalne są limity: 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina, 110 l piwa, 800 szt. papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Czechach?
Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Czechach ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do pobytu na terenie Czech jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
Czechy, Praga, Valdštejnska, 118 00
Tel.: +420 257 099 500 Tel. dyżurny: +420 257 099 500 Faks: +420 257530399
praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.praga.msz.gov.pl

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Instytut Polski w Pradze
Czechy, Praga, Malé náměstí 1, 110 00
Tel.: +420 224 214 708 Tel. dyżurny: +420 224 212 274 Faks: +420 224 223 010
praga.ip.sekretariat@msz.gov.pl
www.polskyinstitut.cz

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Brnie
Czechy, Brno, Koliště 13, 602 00 Brno
Tel.: +420 549495976
petr.mrkyvka@law.muni.cz konsulatbrno@wp.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie
Czechy, Ostrawa, Blahoslavova 4, 701 00
Tel.: +420 596 118 074 Tel. dyżurny: +420 596 118 074 Faks: +420 596 118 073
ostrawa.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.ostrawa.msz.gov.pl

Czeskie Karkonosze

Góry Izerskie

Góry Orlickie

Jeseniki

Karlove Vary

Las Czeski

Morawy

Praga

Rudawy

Szumawy

Wysoczyzna

Czechy: Czechy Południowe , Czechy Środkowe , Czeska Szwajcaria , Czeskie Karkonosze , Góry Izerskie , Góry Orlickie , Jeseniki , Karlove Vary , Las Czeski , Morawy , Praga , Rudawy , Szumawy , Wysoczyzna

Wybierz region Czechy Południowe , Czechy Środkowe , Czeska Szwajcaria , Czeskie Karkonosze , Góry Izerskie , Góry Orlickie , Jeseniki , Karlove Vary , Las Czeski , Morawy , Praga , Rudawy , Szumawy , Wysoczyzna